Know-How

Získajte užitočné zdroje a materiály pre zakladateľov firiem a marketingových špecialistov.

Lucia Jakúbková / Vytvorené 19.12.2017 / 56 pozretí

Ako pripraviť svoju značku na éru voice asistentov ako Alexa, Siri či Cortana?

Zariadenia s voice asistentmi s umelou inteligenciou (AI) sú rozhranie budúcnosti, na ktoré bude ďalšia generácia zvyknutá minimálne tak, ako sme zvyknutí my na smartfóny. Položiť otázku alebo dať rozkaz je pre nás prirodzenejší spôsob komununikácie ako ťukanie do virtuálnej mini klávesnice. Je vaša značka na novú éru pripravená?

Lucia Jakúbková / Vytvorené 28.9.2017 / 481 pozretí

TREND: názvy bez samohlások - Unbxd, BLK, DFHVN..

S príchodom éry startupov vznikol veľký dopyt po voľných doménach. Popri názvoch končiacich na -y a -ly, alebo ľudských mien sa zrodil aj trend vynechávania samohlások. Tento jav má dokonca svoj oficiálny názov disemvoweling. Prvé lastovičky ako Pluggd, Talkr, Faqqly alebo Twttr (áno, dnešný Twitter) sa začali objavovať okolo roku 2006 a odvtedy túto namingovú praktiku prebralo viacero spoločností. Prečítajte si, aké výhody a nástrahy prinášajú názvy bez samohlások a v akých ďalších oblastiach života sú populárne.

Michal Pastier / Vytvorené 28.9.2017 / 3061 pozretí

12 otázok pred výberom najlepšieho názvu

Na základe nasledujúcich otázok si overte, ktorý názov je najlepší. Názov, ktorý získa najvyšší počet kladných odpovedí je adeptom na víťaza.

Lucia Jakúbková / Vytvorené 28.9.2017 / 755 pozretí

9 častých otázok o ochranných známkach

Ak ste majiteľom malej firmy, je možné, že ste ešte neriešili jednu z najnenápadnejších a pritom kritických chýb pri rozbehu podnikania - využívanie obchodného mena bez registrovanej obchodnej známky. Ako sa vyhnúť problémom, kým ste ešte do komunikácie neinvestovali príliš veľa? V tomto článku vám naše právne oddelenie odpovedá na najčastejšie otázky, týkajúce sa postupu registrácie ochranných známok na Slovensku, v Európskej únii a vo svete.

Michal Pastier / Vytvorené 28.9.2017 / 5318 pozretí

Ako pomenovať svoju kaviareň alebo bistro?

Ak ste sa rozhodli založiť si kaviareň alebo bistro, tento článok vám pomôže k tomu, aby sa z nej stala značka. Žijeme v dobe, kedy sa káva prestáva piť len kvôli kofeínu. Keby rozhodovala len kvalita, Starbucks skrachuje :) Z funkčného pitia sme sa posunuli k zážitku. Aby bola kaviareň úspešná, len dobrá káva už nestačí. Pomôže vám premyslený branding, catchy názov, wow vizuálna identita. Pražiara, personál, priestor atď. môže vymeniť. Meno budete mať len jedno.

Michal Pastier / Vytvorené 28.9.2017 / 6988 pozretí

Názvy firiem a ich rôzne druhy

Potrebujete abstraktný alebo deskriptívny názov? Rôzne kategórie názvov firiem prinášajú rôzne výhody. Poznanie rôznych typov názvov vám môže výrazne pomôcť pri ujasnení vašej predstavy o názve firmy.

Michal Pastier / Vytvorené 28.9.2017 / 4392 pozretí

10 tipov ako pomenovať váš startup

Prekvapilo nás, koľko času strávia zakladatelia firiem vymýšľaním názvu. Keď už tomu venujete časť, robte to poriadne. Zakladať firmu je nádhera. Nepokazte si jej nadnárodný rast názvom, ktorý je regionálny, alebo názvom, ktorý vás príliš zaväzuje k jednej kategórii produktov. A vlastne tých pravidiel je oveľa oveľa viac. Radšej si ich teraz prečítajte, ako potom míňať financie a čas na rebranding.

Michal Pastier / Vytvorené 28.9.2017 / 2634 pozretí

10 dôvodov na zmenu názvu firmy alebo produktu

Prečo firmy menia svoj názov? Väčšinou aby zarobili viac, ušetrili na komunikácii alebo zabránili stratám na nových trhoch. Alebo len preto, že chcú o sebe niečo dôležité povedať.

Mirka Pastierová / Vytvorené 28.9.2017 / 2977 pozretí

7 značiek, ktorých farbu nesmiete použiť

Farby sú dôležité nielen v brandingu, ale aj nákupnom správaní spotrebiteľov. Až 90% rozhodnutí o okamžitej kúpe produktov je založených na výbere podľa samotnej farby. Aj preto sa niektoré firmy rozhodli, že si chcú obsadiť konkrétnu farbu a vedú o ňu dlhoročné právne spory. Farba je tak značkou samotnou a chránia ju pomocou registrácie ochrannej známky.

Michal Pastier / Vytvorené 28.9.2017 / 1276 pozretí

Najzaujímavejšie názvy zasadačiek svetových firiem

Odlíšte sa od „cubicle“ organizácií a prejavte svoju firemnú kultúru aj cez názvy zasadačiek. Namiesto nezapamätateľných a nudných označení miestností číslami („Bolo to 218 alebo 318?") sa oveľa radšej stretnete v BatCave. A ak k vám prídu médiá na „tour”, máte hneď aj zdroj skvelých príbehov.

Lucia Jakúbková / Vytvorené 27.9.2017 / 885 pozretí

Ako zvýšiť predaj evokovaním inej krajiny?

Imidž produktu sa dá meniť nielen komunikáciou, ale aj samotným názvom. Mnohí podnikatelia sa preto práve pomocou názvu firmy či produktu zámerne spájajú s rôznymi krajinami a benefitujú tak z pozitívnych asociácii, ktoré si ľudia s daným štátom spájajú. Bigname oslovil Tomáš Czwitkovics, ktorému sme pre portál fici.sme.sk poskytli rozhovor k tejto téme. V našom článku prinášame navyše aj ďalšie zaujímavé príklady spoločností, ktoré práve vďaka vhodne vybranému názvu značky zvýšili hodnotu svojich produktov a služieb.

Mirka Pastierová / Vytvorené 27.9.2017 / 1516 pozretí

Ako vznikajú názvy pre IKEA, Apple, BMW a ktoré zvyšujú predaj?

Ako zefektívniť marketing viacerých produktov? Veľké značky majú otestované, že spoločná naming nomenklatúra nielen zjednotí sub-branding príbuznými názvami, ale aj zjednoduší zapamätateľnosť a rozpoznateľnosť produktov a služieb. Naming nomenklatúra zefektívňuje prácu marketérom a kreatívcom, ktorí už majú v rukách nástroj - pevne definované pravidlá, ako postupovať pri vyvíjaní názvov v prípade rozširovania produktovej rady alebo portfólia služieb. Nižšie si ukážeme príklady rôznych naming nomenklatúr, ktoré sú vytvárané odlišnými spôsobmi.

Lucia Jakúbková / Vytvorené 26.9.2017 / 519 pozretí

7 tipov pred vstupom na čínsky trh

Čínsky trh je veľkým lákadlom pre ambicióznych podnikateľov aj korporácie. Nie všetci si však uvedomujú množstvo rizík, ktoré sa spájajú so vstupom do tohto 1,3 miliardového teritória. V tomto článku vám poradíme, ako sa vyhnúť problémom a zásadným chybám pri namingu značiek tak, aby boli úspešné v Číne.