Späť

Mirka Pastierová / Vytvorené 28.9.2017 / 19953 pozretí

Ako pomenovať svoju kaviareň alebo bistro?

Ak ste sa rozhodli založiť si kaviareň alebo bistro, tento článok vám pomôže k tomu, aby sa z nej stala značka. Aby bola kaviareň úspešná, len dobrá káva už nestačí. Keby rozhodovala len kvalita, Starbucks skrachuje :) Pomôže vám premyslený branding, catchy názov, wow vizuálna identita. Pražiara, personál či priestor môžete vymeniť. Meno budete mať len jedno.

Zdroj: Philly.easter

 

Pred výberom názvu sa zamyslite, aký charakter by mala mať vaša kaviareň

Najlepšie by bolo, keby jej štýl vychádzal z vášho charakteru, alebo charakteru vašej cieľovej skupiny. Vaša povaha, váš štýl, vaša kaviareň. Alebo. Povaha vašich zákazníkov, štýl, ktorý milujú, vaša kaviareň. 

Napríklad:

 • Rodinná

 • Korporátna

 • Exkluzívna

 • Lokálna

 • Urbánna

 • Retro

 • Farmárska

 • Anarchistická

 • Artsy

 • Exotická

Čo sa vám páči? Aký štýl by mala mať vaša kaviareň? Dajte vedieť svojej naming agentúre nielen preferovaný charakter, ale aj štýl. Znovu môže ísť o váš štýl alebo štýl cieľovej skupiny.

Zdroj: Best awards

Napríklad:

 • Obľubená farba – ak máte v hlave predstavu o farebnosti, napíšte ju do briefu

 • Koža, drevo, kov, sklo, kameň, mramor, vrecovina …preferujete nejaký materiál? Aj ten pridajte do naming zadania

 • Nechcete mať stoličky, ale palety? Ako si predstavuje interiér? Čo z neho sa môže stať symbolom značky?

 • Chcete mať tématickú kaviareň?

 • ArtDeco?

 • Rustikálny štýl?

 • Milujete mapy a cestovanie?

 • Chcete vytvoriť ilúziu trhoviska?

 • Milujete LED?

 • Ste totálne eco-friendly?

 • Jazdecký štýl?

 • Aký je váš obľubený umelec?

 • Ste nadšenec DIY?

 • Preferujete maskulínny, drsný štýl?

 • Brady, fúzy, traky, bicykle...chcete sa zviesť na hipster vlne? Už nie je rok 2012!

 • Knihy, noviny, iPady? Čo chcete aby sa u vás čítalo? Čo z toho môže fungovať ako dekorácia?

 • Veľký Gatsby – máte pocit, že svetu chýbajú gentlemani a dámy?

 • Flat Design – milujete moderné technológie a chcete byť in aj v offline?

 

Hľadajte koncept, nie len „slovo“

Výborným príkladom konceptu značky vychádzajúcej z názvu je SMART VIKINGS. Obsahuje vizuálny symbol, s ktorým sa dá perfektne pracovať. Nielen v logu, ale aj vo vnútri firmy. Od vikingských firemných zásad, cez vikingské pozície, po vikingské prilby ako darčeky pre tímy. A slovo „smart“? Smart Vikings vznikli zo spoločnosti Smartpage. Pri kaviarni tiež uvažujte, či viete slová z názvu využiť v marketingu, pri darčekových predmetoch, na originálnych pozvánkach, v interiéry atď. Napríklad VELO nemusí byť len názov kaviarne, ale aj spôsob, ako sa k vám káva dostane:

Zdroj: Fresh cup

 

Prípad: Blue Bottle

Na prvý pohľad vyzerá „Blue Bottle” ako názov, ktorý sa vôbec nehodí do kávového sveta. Opak je pravdou. Za názvom je naozaj silný príbeh, ktorý má pôvod u našich susedov, priamo vo Viedni. Práve tu bola otvorená prvá stredoeurópska kaviareň s rovnomenným názvom. Otvoril si ju Kolschitzky, ktorý prišiel na to, že vrecia, čo ostali vo Viedni po Turkoch neobsahujú potravu pre ťavy, ale kávu. Získal licenciu na servírovanie kávy a práve vtedy sa mohol začať písať príbeh viedenskej kávovej kultúry.  Všimnite si, ako Blue Bottle využíva symbol flaše a farbu v logu. Najskôr bol v logu aj názov, dnes si už vystačí bez neho. Krásne, minimalistické a s odkazom na silné eko hnutie v Kalifornii.

Zdroj: Blue Bottle

Zdroj: Fortune

 

Buďte vizuálny, budete zapamätateľnejší

Ak názov nielen dobre znie, ale viem si ho aj vizuálne predstaviť, skôr si ho zapamätám. Preto pomôže, keď obsahuje farby, tvary, predmety, symboly… Tento princíp využili naši klienti ako napríklad NeonMars. Skvelým príkladom je kaviareň a káva Traveller. Vo svojej identite využili prírodné farby a turistickú túlavú topánku:

Zdroj: Bpando

 

Aj názov rozhoduje o zákazníckom servise

Je chybou pomenovať kaviareň bežne používaným, generickým slovom. Nebudete môcť merať sentiment, teda to, ako sa o vás píše napríklad na sociálnych sieťach. To je pre kaviarne veľmi dôležité. Aby ste vždy vedeli reagovať na pripomienky zákazníkov, musíte vedieť nájsť rýchlo na webe miesta, kde sa o váš píše.  Vyberajte novotvar alebo novú kombináciu slov. Preto sme našim klientom odporučili pri projektoch napríklad namiesto názvu Misty, MistyLab a namiesto Tuna, HolyTuna.

Zdroj: Billetrouge

Zdroj: Bpando

 

Slovo „Coffee“ si dajte do popisu, nie názvu

Asi sa vám už stalo, že ste boli v kaviarni, ktorej názov bol niečo s „coffee” a na druhý deň ste ho už nevedeli. Základný princíp názvu je odlíšenie sa od konkurencie a nastavenie emócie značky. Slovo „coffee“ tak dajte do popisu, názov majte unikátny.

Zdroj: Behance

 

Ak nie ste boháč, zabudnite na akronym

Ak sa rozhodnete využiť v názve vašej kaviarne akronym, rátajte s tým, že podľa výskumov bude o 30% menej zapamätateľný. Všetko čo sa horšie pamätá, zle vyslovuje, ťažko píše… zvyšuje nároky a cenu na marketing. Príklady: Namiesto ST CAFE si vyberte Steam Dot, namiesto BP POINT používajte Barista Parlor, efektívnejšie ako TCB je Thinking Cup Boston.

 

Zdroj: Pinterest

 

Majte svetový názov, ušetríte si nervy v budúcnosti

Zakladáte si kaviareň a nerátate s rastom? Chyba! Možno má vaša kaviareň viac ako lokálny potenciál. Dajte si overiť významy a asociácie názvu lingvistami a špecialistami na kultúrny kontext v naming agentúre. Tí vám pomôžu zamedziť prípadom, kedy majú názvy špecifický význam, ktorý identifikujú len „native speakers“. Alebo vás upozornia na jazykové špecifiká. V niektorých jazykoch napríklad neexistujú písmená, ktoré bežne požívame my. Preto sa Pepsi v arabskom svete bežne volá Bepsi. Dnes ste možno skromný, ale zajtra budete mať problém, ak si nezaregistrujete okrem .com domény aj domény pre ďalšie trhy, kde budete potenciálne pôsobiť.

Zdroj: Lovely Package

 

Nepodceňujte ochrannú známku

Registráciou ochrannej známky sa vyhnete zbytočnému premenovaniu a rebrandingu z dôvodu, že už existuje nejaký podnik s rovnakým už zaregistrovaným názvom. Problém môže vzniknúť aj vtedy, ak si nechtiac vyberiete názov alebo logo, ktoré sa podobajú na inú značku. Analýzu konkurencie urobte aj pred výberom názvu aj po ňom, prípadne si na to najmite naming agentúru. Skontrolujte obchodný register, adresáre firiem, portály s kaviarňami a pod. To, že máte zaregistrované domény, ešte nič neznamená. Jedine ochranná známka vám zaručí, že budete môcť názov využívať len vy. Nechajte si preto ešte pred zápisom do obchodného registra alebo otvorením kaviarne preveriť registre s ochrannými známkami pre krajiny, v ktorých plánujete pôsobiť.

 

Prípad: Everyman Espresso

Nie najšťastnejšie dopadli majitelia vychytenej kaviarne v New Yorku s názvom Everyman Espresso. Logo pre ich kaviareň bolo inšpirované tetovaním jedného zo spolumajiteľov:

Zdroj: Ashley Gilbertson for The New York Times

Logo používali, až kým im začiatkom minulého roku neprišiel úradný list od zástupcov štátneho oddelenia pre ekonomický rozvoj. Podľa nich toto logo využívali neautorizovane, pretože sa až príliš nápadne podobá na logo zapísané ako ochranná známka „I ♥ NY®”. Tým pádom museli prestať používať pôvodné logo v marketingu kaviarne. Boli tiež nútení investovať do rebrandingu a na ich stránke, ale aj v kaviarni je teraz nové logo:

Preverte si preto ešte pred ich samotným využitím názov a logo v registroch ochranných známok a ak sú dostupné, tak si ich registrujte čo najskôr sami alebo to nechajte na expertov.

Vyberáte si z názvov? Gratulujeme! Pamätajte, že nič, do čoho vo firme investujete, nebudete využívať tak často ako názov. Preto si doma vytlačte tieto dve pravidlá, aby vám priemerovaním názorov ostatných nevznikol priemerný a generický názov.

Nechajte si zaslať cenovú ponuku
* povinné polia

Autor článku

Mirka Pastierová

Mirka má akademické pozadie v kognitívnej vede. Uverejnila viac než 60 článkov vo vedeckých časopisoch, zborníkoch, knihách atď. Vedie prednášky o namingu a brandingu na konferenciách a workshopoch zameraných na podnikanie a startupovú komunitu.