Späť

Lucia Jakúbková / Vytvorené 19.12.2017 / 3075 pozretí

Ako pripraviť svoju značku na éru voice asistentov ako Alexa, Siri či Cortana?

Zariadenia s voice asistentmi s umelou inteligenciou (AI) sú rozhranie budúcnosti, na ktoré bude ďalšia generácia zvyknutá minimálne tak, ako sme zvyknutí my na smartfóny. Je vaša značka na novú éru pripravená?

Zdroj: Digget

Prečo sú voice asistenti považovaní za nový „game changer”?

Podľa štatistík od Google, 20 % všetkých vyhľadávaní na Android zariadeniach dospelými používateľmi v USA roku 2017 bolo cez hlasové vyhľadávanie. Podľa predpovede Gartner a ComScore, do roku 2020 narastie podiel takýchto vyhľadávaní na 30-50 % a počet amerických domácností, ktoré vlastnia zariadenie s voice asistentom zo 7 na 75 %.  Polovica majiteľov AI technológii využíva voice search denne, čo je pre značky príležitosť stať sa súčasťou každodenného rituálu („Alexa, objednaj mi minerálku Fatra z Tesca Online Nákupy”  alebo „Ok Google, zapni mi Rádio FM”). 

Zdroj: Youtube

Zdroj: The Smart Audio Report

Zatiaľ najpoužívanejšia funkcia reproduktorov so zabudovanou AI je hlasové ovládanie prehrávania hudby, čo 28 % používateľov priviedlo predplateniu si niektorej online streamovacej služby. Druhou najčastejšou úlohou je kladenie praktických otázok o počasí alebo správach bez potreby písania. Viac než štvrtina používateľov využíva svoj smart speaker na vytvorenie nákupného alebo to-do zoznamu, kontroluje ostatné smart zariadenia v byte alebo nastavuje alarm. Aj tieto, na prvý pohľad banálne funkcie spôsobili, že pre 42 % respondentov sa smart speaker stal podstatnou súčasťou ich života a 65 % by sa nechcelo vrátiť do čias, kedy ho nemali. Stále pochybujete o budúcnosti AI asistentov?

Zdroj: Aws Amazon

Zdroj: The Smart Audio Report

Napríklad v minuloročnom septembrovom vydaní fashion mesačníka Vogue sa pri niektorých článkoch nachádzal odkaz pre majiteľov zariadení Google Home, aby aktivovali svojich asistentov a vypýtali si viac informácii o danom príbehu. Voice asistenti sa tak môžu stať akýmsi predĺžením printového média, ktoré vďaka nim prináša väčšiu interaktivitu a pridanú hodnotu samotnému produktu. Svoje využitie môžu nájsť aj pri printových reklamách alebo emailových kampaniach. 

Zdroj: Twitter

Vyhľadávač leteniek KAYAK, aplikácia UBER, Domino' pizzas alebo Exponea nestrácajú čas a koordináciu s Alexou promujú ako jednu zo svojich extra funkcií.

Zdroj: Kayak

Zdroj: TechCrunch

Najčastejšie menovanou príčinou, prečo domácnosť nemá smart speaker sú príliš vysoká cena a nedostatok informácii. Tieto dôvody sa v budúcnosti výrazne eliminujú - cena nových technológii sa postupne znižuje a s rastom ich používania sú informácie o nich dostupnejšie. Takmer polovica majiteľov voice asistentov už dnes plánuje kúpu ďalšieho takéhoto zariadenia do svojej domácnosti.

 

Ktorý voice asistent sa stane najpoužívanejší?

V predajoch momentálne vedie Alexa od Amazonu, ktorý síce odmieta zverejniť presné čísla, vyjadruje sa však o miliónoch predaných zariadení. Alexa je integrovaná s radom reproduktorov, ktoré sú pre ľudí cenovo dostupnejšie ako napríklad iPhone. Samotný Amazon z pozície najväčšieho ecommerce predajcu na svete Alexu výrazne podporuje. Pri nákupe cez Alexu dostanete na produkt nižšiu cenu a Amazon ju už integroval napríklad do svojej nákupnej aplikácie pre Android. Začiatkom roka 2016 oznámili Ford a Amazon spoluprácu pri integrovaní Alexy do vozidiel.

Zdroj: Ecommerceiq

Zdroj: GeekWire

Google plánuje svojich asistentov rozšíriť do smartfónov vrátane iPhonu a do bežných spotrebičov. Vývojári pracujú na tom, aby sme v dohľadnom čase mohli mať práčku, ktorej povieme: „Vyčisti škvrnu od kávy na saténovom šály” a o viac sa nebudete musieť starať. Alebo asistenta v aute, ktorý nám na základe surovín v chladničke navrhne recept na večeru a zároveň odporučí doplniť zásoby cestovín našej obľúbenej značky v supermarkete, ktorý je 2,3 kilometra od vašej súčasnej polohy.

Zdroj: CNBC

 

Čo znamená nástup voice asistentov pre naming?

Najväčší rozdiel oproti klasickému „ručnému googleniu” je fakt, že vyhľadávanie cez voice asistentov má formu konverzácie, ktorá prebieha kladením priamych otázok alebo príkazov. Aby vašu značku Alexa pridala na shopping list, musí najskôr porozumieť jej názvu, preto je dôležité vybrať názov, ktorý je ľahko vysloviteľný a prepísateľný podľa gramatických pravidiel.

 

Je váš názov pripravený na novú éru?

Aké názvy budú pre voice asistentov problémové? Napríklad generické názvy, ktoré sú názvami kategórii a nie značkami. Ak sa váš obchod s bio kozmetikou volá napr. BioCosmetics, voice asistent nemusí pochopiť požiadavku na doobjednanie produktu správne a spraví to z konkurečného eshopu Bio-cosmetics alebo Biocosmetic. Ani názvy s pomlčkou nevyhrajú cenu za eleganciu. Len si to skúste povedať nahlas: „Bio - pomlčka- cosmetics. Nie cosmetic. Cosmetics.”  Pohnevať si zasa môžete napríklad zákazníkov, ktorý hľadajú „najbližší autoservis.” Nie spoločnosť AutoServis, ktorá sa nachádza 147 km ďaleko. Tieto zámeny môžu na prvý pohľad vyzerať vtipne, avšak po masovom rozšírení voice asistentov sú to zbytočné nepríjemnosti. Podobne ako názvy s vynechanými samohláskami (viac sme o nich popísali tu), ktoré sa inak píšu a inak vyslovujú. Ďalšie problémy by mohli spôsobiť spojenia -ie alebo -ei, -kw, -tlz, -chk, -zs, -gbd, rizikové sú aj písmená -q a -y v kombinácii s „tvrdými” písmenami ako g, s, m či k… Niekoľko ďalších rokov sa bude vylepšovať aj schopnosť voice asistentov porozumieť rôznym prízvukom a jazykom.

 

Ako voice asistenti ovplyvnia branding?

Silný branding sa stane ešte dôležitejším ako doteraz. Výber rýchloobrátkového tovaru cez voice asistentov sa pravdepodobne zúži len na malý počet značiek, ktoré majú spotrebitelia uložené v pamäti. Ak spotrebiteľ nevysloví názov konkrétnej značky, na základe algoritmu vyberie značku samotná Alexa či iný asistent. Asistent možno bude preferovať vlastné značky, sponzorované značky, značky s najväčšou maržou, najpopulárnejšie značky, predchádzajúce nákupy…. Ako ukazujú nasledujúce grafy, spotrebitlia majú tendenciu uprednostňovať pri voice nákupoch značky, na ktoré si spomenú ako prvé. 

Zdroj: Youtube

Kreatívne agentúry sa preto snažia vytvoriť také identity a kampane, ktoré fungujú aj pokiaľ zákazník nemá značku na očiach - napr. vytvorením audio loga alebo aktivít, pri ktorých zapoja spotrebiteľa do hlasovej interakcie so značkou. Príkladom takejto aktivity je napríklad hlasová aplikácia s receptami, ktorá nabáda spotrebiteľa na využitie konkrétneho produktu.

Zdroj: CodeLabs

 

Bonus: prečo má väčšina voice asistentov ženské mená?

Spomedzi vyše 300 exsitujúcich voice alebo personal asistentov sú momentálne najväčšími hráčmi Alexa od Amazonu, ktorá je nainštalovaná v rade Amazon reproduktorov, ďalej je to speaker Google Home s virtuálnym Google Assistant a Siri, zabudovaná v zariadeniach od Apple. Menej sa hovorí o Cortane od Microsoftu alebo Viv od Samsungu. Všetky majú prednastavený ženský hlas a s výnimkou Google Home majú ženské meno. Prečo? Výskumy dokazujú, že ženský hlas je sympatický obom pohlaviam, pôsobí teplejšie a chápavo, je menej autoritatívny a u ľuďoch vzbudzuje dojem, že problém vyriešili samy.

Amazon nazval svoju voice asistentku Alexa, menom s mäkkými samohláskami a písmenom X evokujúcim pokrokovosť. Meno tiež nepriamo odkazuje na knižnicu v Alexandrii, ktorá bola v staroveku centrom všetkého vtedajšieho vzdelania. Zámerne vybrali hlas vzbudzujúci dojem inteligentnej, zábavnej, sčítanej ženy, čím dali Alexe vlastnú osobnosť.

Siri je na rozdiel od ohľaduplnej Alexy duchaplnejšia a drzá, čím sa drží filozofie značky Apple, ktorá dlhodobo uprednostňuje individualitu pred konformitou. Napríklad na otázku, čo je zmyslom života odpovedala Siri vtipne citátom z Douglesovej knihy Stopárov sprievodca galaxiou.

Cortana dostala meno podľa postavy z hernej série Halo. Jej osobnosť je navrhnutá aj podľa výsledkov rozhovorov, ktorý projektový tím viedol s úspešnými osobnými asistentami celebrít za účelom rozpoznať ich hlavné charakterové črty. Cortana je tak kompetentná, starostlivá, dôveryhodná a lojálna. Podobne ako ostatní asistenti, je schopná dať pohotovú a vtipnú reakciu.  

Zdroj: TechNewsCentral

Google svojho asistenta nenazval ľudským menom, čo je výsledkom snahy nepripisovať mu žiadnu povahu, pohlavie alebo národnosť. Na jednej strane opakovaní príkazu „Google” posilňuje materskú značku, na druhej strane sa tak vedome oberá o možnosť budovania vzťahu spotrebiteľov ku samotnému asistentovi. Ľudia majú prirodzenú tendenciu pripisovať ľudské vlastnosti „neľudským” objektom. Ide o tzv. atropomorfizmus, s ktorým sa stretávame v kultúre aj dnes. Príkladom antropomorfizmu je v modernej dobe napríklad Planéta opíc.

S voice asistentmi sa budeme pravdepodobne stotožňovať - už dnes 61 % respondentov z vyššie menovaného výskumu uvádza, že „mať smart reproduktor je ako mať niekoho, s kým sa môžete porozprávať.” Neznie vám Alexa priateľskejšie ako technický Google Home?

Zatiaľ posledným, kto sa pridal do boja o voice vyhľadávanie je Samsung. Priniesol asistenta s gender-neutral názvom Bixby. Podľa odborníkov na lingvistiku môže toto meno v niektorých jazykoch spôsobovať problémy s výslovnosťou kvôli po sebe idúcim spoluhláskam -b a -x, ktoré znejú ako „b”, „k” a „s”.  

Zdroj: Samsung

Aj v tejto chvíli sedí niekde na opačnej strane zemegule - s najväčšou pravdepodobnosťou v Sillicon Valley - tím, ktorého úlohou je spraviť z voice asistenta humánnejší produkt. Taký, ktorý neznie ako robot, na všetko dá pohotovú a pozitívnu odpoveď a dokáže s vami viezť efektívnu konverzáciu bez toho, aby vám liezol na nervy. Technologický giganti sa netaja, že ich snahou je vybudovať medzi užívateľom a asistentom emocionálne spojenie. Budúcnosť ukáže, aký priestor v tomto vzťahu dostanú začínajúce a menej známe značky. 

 

Zdroje

http://bit.ly/2DlIK15

http://bit.ly/2CQOK0V

http://bit.ly/2DlIUWf

https://selnd.com/1TgcNXv

http://bit.ly/2vi1JW2

http://bit.ly/2kyiVmw

http://bit.ly/28MFQE2

http://read.bi/2mjkEix

http://bit.ly/2Brq2rD

http://bit.ly/2zaVEMg

http://dailym.ai/2p5gVqR

http://bit.ly/2o2xnq9

http://n.pr/2BrrytI

http://bit.ly/2hNXtYS

http://bit.ly/2gIMujy

http://bit.ly/2vBAeWN

Nechajte si zaslať cenovú ponuku
* povinné polia

Autor článku

Lucia Jakúbková

Lucia prišla do Bignamu z Amazonu, kde získala skúsenosť z práce v medzinárodnom tíme. Hovorí plynule francúzsky, anglicky a vďaka absolvovaniu Ekonomickej univerzity aj v marketingovým buzzword jazykom.