Späť

Lucia Jakúbková / Vytvorené 28.9.2017 / 4141 pozretí

TREND: názvy bez samohlások - Unbxd, BLK, DFHVN..

S príchodom éry startupov vznikol veľký dopyt po voľných doménach. Popri názvoch končiacich na -y a -ly, alebo ľudských mien sa zrodil aj trend vynechávania samohlások - oficiálne disemvoweling. Prvé lastovičky ako Pluggd, Talkr, Faqqly alebo Twttr (áno, dnešný Twitter) sa začali objavovať okolo roku 2006 a odvtedy túto namingovú praktiku prebralo viacero spoločností. Aké výhody a nástrahy prinášajú názvy bez samohlások a v akých ďalších oblastiach života sú populárne?

Prečo je z black blk?

Samohlásky sa strácajú nielen z názvov firiem kvôli voľným doménam, ale aj z názvov produktov. Z alkalickej minerálnej vody čiernej farby sa stalo blk. Ich ambíciou nebolo šetriť na doméne, ale evokovať štýlovosť a inovatívnosť produktu. 

Zdroj: Font in use

 

Nižšia cena - problémy s písaním

Väčšina CEOs sa zhodujú na tom, že hlavnou motiváciou, prečo pomenovať svoju firmu slovom s vynechanými samohláskami bol nedostatok alebo vysoká cena voľných domén. Napríklad doména pluggd.com stála jeho majiteľa 9 dolárov, čo je o 9 991 dolárov menej, ako by zaplatil za doménu plugged.com.

Má to však háčik, a tým sú vaši zákazníci. Pri odstránení samohlások musíte byť pripravený na to, že isté percento vašich potencionálnych, ale aj stálych klientov bude vaše meno vyslovovať aj písať zle. Aj keď slová ako DLRN alebo Unbxd nie sú skratky v pravom slova zmysle, nezaškodí pripomenúť si, že skratky majú o 30% menšiu zapamätateľnosť ako bežné slová. Pribudne vám tak nová komunikačná úloha: okrem vysvetľovania toho čo robíte, vysvetľujte ako váš názov píše a vyslovuje.

 

Disemvoweling ako predpríprava firmy na predaj  

Jedným zo zaujímavých dôvodom na využitie komplikovaného disemvowelingu je aj to, že reálne nehľadáte názvov pre dlhodobé používanie. Ambíciou niektorých firiem nebolo stať sa skutočnou spoločnosťou ale skôr vytvoriť aplikáciu/funkciu/rozšírenie atď., ktoré odkúpi niektorý z technologických gigantov. Ten si ju po predaji premenuje podľa svojej naming architektúry. Získava tak funkcionalitu, nie značku.

Zdroj: Mashable

Móda disemvowelingu bolo kedysi najmä o vynechávaní  písmena „e” ako to spravila fotogaléria Flickr alebo mikroblogovacia sieť Tumblr.

 

Čo nefunguje pre firmu, funguje pre imidž

Zdroj: http://www.southernhospitality.co.uk/

Ak poznáte skratky LNDN DRGS (žeby London Drugs?), SBTRKT (Subtract), MSTRKRFT (Mystery Craft), DFHVN (Deafheaven), STRFKR (Starfacker), BLK JKS (Black Jacks) alebo DLRN (Dolorean), pravdepodobne máte dobrý hudobný prehľad. Mladá generácia zvyknutá komunikovať elektronicky používa emotikony, vynecháva samohlásky, skracuje slová a hudobný umelci tejto generácie trend preberajú pri namingu svojich projektov aby im dali znamenie, že sú tí noví, zaujímaví, a nie mainstream. Prepoužívaním trendu sa ale postupe stáva opak. Namiesto unikátnosti sú len ďalšími v poradí. Nejdú tiež po význame slov, ktorý je často krát skrytý, ale len po efekte modernosti.

Zdroj: Youtube

 

Najväčšia výhoda? Vyhľadateľnosť.

Keď napíšete názov generickej skupiny do Apple Music, Spotify, alebo YouTube, nemusíte ju ani nájsť. Ak ale správne napíšete unikátny názov skupiny využívajúcej disemvoweling, nájdete ju určite a najmä jej ďalšiu tvorbu namiesto podobných názvov iných skupín.

 

Aby vám Alexa a SIRI rozumeli

Ak to myslíte s vaším biznisom skutočne vážne, berte do úvahy aj rast používania technológii ovládaných hlasom a osobných asistentov. Zákazníci budú cez nich vyhľadávať tie služby a produkty, ktoré budú ľahšie vysloviteľné. „Alexa, kúp mi XTRFKRF” jednoducho nebude fungovať.

 

Zdroje

http://bit.ly/2hGAyCb

http://bit.ly/2fK0pJ3

http://bit.ly/2g4Fa1w

http://bit.ly/2g4FddI

http://cnnmon.ie/2xMY8RQ

Nechajte si zaslať cenovú ponuku
* povinné polia

Autor článku

Lucia Jakúbková

Lucia prišla do Bignamu z Amazonu, kde získala skúsenosť z práce v medzinárodnom tíme. Hovorí plynule francúzsky, anglicky a vďaka absolvovaniu Ekonomickej univerzity aj v marketingovým buzzword jazykom.