Späť

Mirka Pastierová / Vytvorené 28.9.2017 / 21284 pozretí

7 značiek, ktorých farbu nesmiete použiť

Farby sú dôležité nielen v brandingu, ale aj nákupnom správaní spotrebiteľov. Až 90% rozhodnutí o okamžitej kúpe produktov je založených na výbere podľa samotnej farby. Aj preto sa niektoré firmy rozhodli, že si chcú obsadiť konkrétnu farbu a vedú o ňu dlhoročné právne spory. Farba je tak značkou samotnou a chránia ju pomocou registrácie ochrannej známky.

Uhádnete, ku ktorým značkám patria nasledujúce farby?

Nápoveda: Fashion

Kultová čínska červená je poznávacím znamením lodičiek luxusnej značky Louboutin už od roku 1993. Louboutin sa preslávil aj početnými spormi s inými brandmi (medzi nimi aj YSL), aby bola táto farba unikátna len pre jeho podrážky. Nakoniec sa mu podarilo farbu zaregistrovať po nekonečných ťahaniciach až v roku 2012.

Zdroj: Laboutin

 

Nápoveda: Nápoj

Veuve Clicquot, druhý najväščí výrobca šampanského na svete, sa na trhu odlišuje masívnym využívaním žlto-oranžovej farby. Spoločnosť MHCS si farbu PANTONE 137C zaregistrovala ako ochrannú známku pre celú triedu 33. To znamená, že žiadny iný výrobca alkoholických nápojov už túto farbu využitť nemôže. Práve preto MHCS vyhral spor s viacerými značkami, napr. španielskou Cava Don Jaime, či pivnou značkou Malheur. A žlto-oranžová ostáva naďalej, aj po viac ako 135 rokoch, symbolom šampanského Veuve Clicquot.

Zdroj: Veuve Clicquot

 

Nápoveda: Šperky

Tiffanyho modrá bola vytvorená špeciálne pre túto klenotnícku veľmoc. Pantone, ktorá farbu vyvinula, jej priradila špeciálne číslo 1837, čo je rok vzniku Tiffany&Co. Túto trademarkovanú farbu dokonca nenájdete ani v Pantone vzorkovníkoch farieb. Tiffany farbu Pantone 1837 využíva na svojich darčekových krabičkách a baleniach, ktoré sú tak hneď rozpoznateľné.

Source: Vogue

Nápoveda: Stroje

Podľa výraznej žltej farby z diaľky spoznáte stroje CAT. Farbu, ktorá je zaregistrované ako ochranná známka pod názvom „Caterpillar Yellow“, nájdete aj priamo v logu spoločnosti a ďalších prvkoch vizuálnej identity spoločnosti.

Zdroj: Mining

 

Nápoveda: Sieť obchodných domov

Výraznú červenú farbu využíva Target, sieť obchodných domov s dizajnovými doplnkami a ďalšími produktmi za dostupné ceny. Target má svoju červenú farbu zapracovaú veľmi dôsledne a premyslene v komunikácii aj je jednoznačne rozpoznateľná aj priamo v priestoroch kamenných predajní.

Zdroj: Target

 

Nápoveda: Prepravná a logistická spoločnosť

UPS prvý krát využila hnedú farbu na svojich vozidlách ešte v roku 1916. Zaujímavosťou je, že v tomto období sa hnedá vnímala ako veľmi luxusná farba.

Zdroj: Business Insider

 

Farba ako značka od roku 1985

Farbu si ako ochrannú známku nemôže zaregistrovať každá firma. To by sa asi farby veľmi skoro minuli. Ide skôr o veľmi špecifické prípady. Kokrétna farba sa dá registrovať v USA ako trademark od roku 1985, dovtedy sa status farby ako značky odmietal. Kombinácia barieb však bola chrániteľná už predtým. Zmenu vo vnímaní spustil prípad Owens-Corning. Táto firma prišla na trh s unikátnym a jednoznačne odlíšiteľným produktom – ružovou sklenenou izolačnou vatou.

Zdroj: Ikesair

Uvedenie tohto produktu sprevádzala kampaň „Think Pink”. V tomto prípade washingtonský súd uznal právo firmy využívať ružovú farbu, aby zamedzili jej použitie konkurenčnou firmou. Ružová sa tak stala značkou o sebe, ľudia si ju vedia dodnes prepojiť na konkrétny produkt, výrobcu a zároveň farba neplní žiadnu funkciu.

 

Čo je to funčná farba a prečo sa nedá registrovať?

Existuje množstvo spoločností, ktorým sa farbu ochrániť nepodarí. Častým dôvodom zamietnutia je, že farba splňajúca nejakú funkciu, nemôže byť ochrannou známkou. Napríklad ak firma vyrába kosačky, nie je možné, aby mala chránenú zelenú farbu. Zelená je totiž funkčná farba symbolizujúca trávu, farmársku pôdu, polia ap. Akákoľvek firma si teda môže svoje stroje nafarbiť na zeleno.

 

Tipy a ďalší postup

V každom prípade dobre premyslite využitie konkrétnych farieb pre vizuálnu identitu spoločnosti, služby, či produktu, aby ste sa vyhli ťahaniciam so súdmi a zbytočným sankciám. V prípade, že si nie ste istí o použití konkrétnej farby alebo patríte medzi kandidátov na registráciu farby ako ochrannej známky, obráťte sa na advokáta špecializujúceho sa na duševné právo.

Nechajte si zaslať cenovú ponuku
* povinné polia

Autor článku

Mirka Pastierová

Mirka má akademické pozadie v kognitívnej vede. Uverejnila viac než 60 článkov vo vedeckých časopisoch, zborníkoch, knihách atď. Vedie prednášky o namingu a brandingu na konferenciách a workshopoch zameraných na podnikanie a startupovú komunitu.